خبرگزاری آريا – متادون چيست؟


متادون چيست؟

خبرگزاري آريا –
متادون چيست؟,هروئين,مواد شبه افيونى,درمان با متادون
متادون چيست؟
متادون از خانواده مواد شبه افيونى است و بيشتر در درمان وابستگى به ساير شبه‌افيونى‌ها نظير هروئين، کدئين و مورفين کاربرد دارد
متادون يک شبه افيونى (اپيوئيد) مصنوعى است، يعنى از مواد شيميايى در آزمايشگاه به دست مى آيد. ساير شبه افيونى‌ها يا طبيعى هستند مانند مرفين و کدئين که فرآورده‌هاى طبيعى بوته خشخاش هستند و يا شبه‌افيونيهاى نيمه‌مصنوعى هستند مانند هروئين، که مرفينى است که به طريقه شيميايى پردازش شده است. (دى استيل مورفين)
متادون در طى جنگ دوم جهانى در آلمان ساخته شد و اولين بار براى تسکين درد به کار رفت. درمان با دوز نگهدارنده متادون که از بروز علائم ترک ترياک جلوگيرى کرده و تقاضاى آن را کاهش داده و يا از بين مى‌برد، براى اولين بار در سال‌هاى ۱۹۶۰ براي درمان اعتياد به اين ماده متداول شد.
استفاده از دوز نگهدارنده متادون به تنهايي منجر به معالجه فرد معتاد نمى شود، بلکه به عنوان جزئي از فرآيند درمان معتادان به مواد افيوني مورد استفاده قرار مي‌گيرد. اين افراد از حمايت هاى طبى و اجتماعى لازم براى تثبيت و بهبود زندگى بهره مند و تشويق مى شوند مادامى که اين دارو در مورد آنها موثر است، به درمان ادامه دهند.
بيشتر کسانى که متادون براي‌شان تجويز مى‌شود، براى وابستگى به مواد افيونى ها تحت درمان قرار گرفته اند.
اين افراد شامل کسانى هستند که به داروهاى غيرقانونى مانند ترياک و هروئين و داروهاى تجويز شده توسط پزشک نظير کدئين وابستگى پيدا کرده‌اند.
افراد معتاد به مواد شبه افيونى هاى کوتاه اثر مانند هروئين بايد متادون را به طور منظم دريافت کنند تا از بروز علائم ترک جلوگيرى شود.
همچنين متادون براى کسانى که به طور مرتب از مواد شبه افيونى به طو رتزريقي استفاده مى‌کنند و آلوده به ويروس ايدز HIV يا هپاتيت C هستند، تجويز مى‌شود تا به ادامه روند ترک در اين افراد کمک کند و خطر انتشار عفونت را از طريق استفاده از سوزن مشترک کاهش دهد.
متادون گاه در تسکين درد افراد مبتلا به درد شديد مزمن يا درد همراه با بيمارى هاى علاج ناپذيرى که منجر به مرگ مى شوند، به کار مى رود.
متادون چه احساسى در فرد ايجاد مى‌کند؟
برخى از افرادى که درمان با متادون را شروع مى‌کنند، سرخوشى و آرامشى را احساس مى‌کنند که در ميان تمامى داروهاى شبه افيونى مشترک است.
با ادامه درمان و رسيدن به يک دوز ثابت، تحمل به اين اثرات ايجاد مى‌شود. کسانى که در حال درمان با متادون هستند، غالباً احساس خويش را از استعمال متادون، “طبيعى” عنوان مى‌کنند.
درمان با متادون بر تفکر آنها تاثيرى ندارد، مى توانند کار کنند، به مدرسه بروند و يا از خانواده مراقبت کنند. متادون همچنين از تاثير نشئه آور هروئين و ساير شبه افيونيها ممانعت مى‌کند و بدين ترتيب اثر اين داروها را کاهش مى‌دهد.
درمان با متادون، عوارض جانبى هم ممکن است به همراه داشته باشد از جمله تعريق، يبوست و افزايش وزن.
اثرات متادون براى چه مدت باقى مى‌ماند؟
متادون ماده‌اي طولاني‌اثر است .شخصى که به مواد شبه افيونى وابستگى دارد با يک دوز متادون در شبانه‌روز از علائم ترک مصون مى‌ماند. در مقابل کسى که به هروئين براى پرهيز معتاد است، براي جلوگيري از بروز علائم ترک در خود بايد سه تا چهار بار در روز اين ماده را مصرف کند.
درمان روزانه با متادون مى تواند تا بى نهايت ادامه يابد اما اگر فردى که متادون دريافت مى کند و پزشک با وى براى پايان درمان به توافق برسد، از دوز متادون به تدريج در طول هفته ها يا ماه هاى متعدد کاسته مى شود و فرآيند ترک تسهيل مى‌شود.
در صورت قطع ناگهانى متادون علائمى چون دل پيچه، اسهال و دردهاى عضلانى و استخوانى بروز خواهند کرد.
اين علائم در طول يک تا سه روز پس از آخرين دوز شروع شده، در طول سه تا پنج روز به اوج خود رسيده و سپس به تدريج از بين مى روند، گر چه ساير علائم مانند اختلال خواب و تمايل به مصرف دارو مى تواند براى ماه ها ادامه يابد.
آيا متادون خطرناک است؟
زمانى که متادون طبق تجويز پزشک دريافت مى شود، بسيار بى خطر بوده و آسيبى به اعضاى داخلى و يا قدرت تفکر وارد نمى کند، حتى اگر براى سال ها به طور روزانه مصرف شود.
از سوى ديگر متادون يک داروى قوى است و مى‌تواند براى کسانى که آن را به طور منظم دريافت نمى کنند فوق العاده خطرناک باشد، چرا که اين افراد نسبت به اثرات آن تحمل پيدا نکرده اند.اين دارو حتى دوزهاى بسيار پائين نيز مى‌تواند براى کودکان کشنده باشند.
از اين رو تجويز متادون با دقت پايش و کنترل مى شود.
يک مزيت مهم متادون اين است که اين ماده مصرف هروئين را کاهش مى‌دهد. خطرات مصرف هروئين شامل مرگ بر اثر دريافت دوز بى رويه، ابتلا به عفونت HIV و هپاتيت C از راه کاربرد سوزن مشترک است. درمان متادون کمک مى کند که فرد از فجايع ناشى از استعمال هروئين مصون بماند.
آيا متادون اعتيادآور است؟
تعاريف جديد از “اعتياد”، عوامل متعددى را در ارزيابى مصرف دارو توسط فرد مدنظر قرار مى دهند. اين عوامل شامل “تحمل” يا نياز به افزايش مداوم دوز دارو براى رسيدن به اثر يکسان؛ “وابستگى جسمي” يا بروز علائم ترک با قطع مصرف و “استعمال همراه با اضطرار” به رغم نتايج منفى حاصل از ادامه مصرف دارو هستند.
برخى مى گويند که متادون به همان اندازه هروئين اعتيادآور است. کسانى که متادون مصرف مى کنند، مسلماً نسبت به برخى اثرات آن تحمل پيدا کرده و در صورتى که دارو را به شکل منظم دريافت نکنند، دچار علائم ترک مى شوند.
اما اگر چگونگى و علت مصرف دارو را مورد توجه قرار دهيم، متادون در تعريف کامل “ماده اعتيادآور” نمى گنجد. اول از همه اين که تجويز متادون براي بيماران به عنوان يک درمان طبى در نظر گرفته مى شود و تنها براى کسانى تجويز مى شود که خود هم اکنون وابسته به داروهاى شبه‌افيونى مانند هروئين هستند
. براى اين افراد، متادون يک جايگزين مطمئن براى روش هاى خطرناکى چون استفاده از هروئين به شمار مى رود. متادون ايشان را از اضطرار براى مصرف ماده مخدر رها کرده و بدان ها امکان بهبود زندگى شان را مى بخشد.
متادون گاه به عنوان داروى خيابانى مورد استفاده قرار مى گيرد، اما استعمال آن بيشتر به منظور پيشگيرى از علائم ترک هروئين است. اثرات متادون کندتر از آن ظاهر مى شوند و بيشتر از آن مى پايند که بتوان از آن به عنوان ماده اى مناسب براى سوء مصرف ياد کرد.
اثرات طولانى مدت متادون
درمان با دوز نگهدارنده متادون يک درمان طولانى مدت است. درمان از يک تا دو الى بيست سال و يا بيشتر به طول مى‌انجامد. اين درمان طولانى مدت به لحاظ پزشکى بى خطر و موثرترين درمان موجود براى وابستگى به مواد شبه‌افيونى است.
منبع:hamshahrionline.ir