خبرگزاری آريا – چگونه از تولد نوزاد تالاسمي پيشگيري کنيم؟


چگونه از تولد نوزاد تالاسمي پيشگيري کنيم؟

خبرگزاري آريا – تالاسمي يک بيماري خوني مادرزادي و ژنتيکي است که در آن اختلال در ساختار گلبول قرمز وجود داشته و از والدين به فرزند منتقل مي‌شود.
به گزارش خبرگزاري آريا به نقل از انجمن تالاسمي ايران، تزريق خون اصلي‌ترين و شايع‌ترين درمان براي اغلب اشکال تلاسمي است. پيوند مغز و استخوان نيز به عنوان قطعي‌ترين و بهترين روش درماني اين بيماران شناخته شده و براي بيماراني که شرايط لازم براي پيوند را دارند و دهنده مناسب مغز استخوان يا خون بند ناف هم برايشان پيدا مي‌شود، قابل انجام است. ژن درماني هم با انتقال يک نسخه اصلاح شده از ژن به سلول‌هاي بيمار انجام مي‌شود و يکي ديگر از درمان‌هاي موجود براي اين بيماري است.
از طرفي داروهاي کاهنده بار آهن داروهايي هستند که بيماران تالاسمي بايد مصرف کنند. اين داروها شامل داروهاي تزريقي و خوراکي بوده که باعث دفع رسوبي از ارگان‌هاي مختلف مانند قلب، کبد، غدد وساير بافت‌هاي بدن مي‌شود و مصرف کافي و مداوم آن بر کيفيت و کميت زندگي اين بيماران تاثير بسياري دارد.
عوارض ناشي از تجمع آهن در بدن بيماران تالاسمي
به دنبال تزريق خون‌هاي مکرر و افزايش نسبي جذب آهن در دستگاه گوارش بيماران تالاسمي، آهن به شکل جدي در بدن آنها تجمع پيدا کرده و مي‌تواند آسيب‌هاي قلبي، کبدي، غددي و … ايجاد کند. توجه به دفع آهن مازاد در بدن مبتلايان به بيماران تالاسمي‌ شديد از ضروريات مهم درماني است.
البته به جز تاثير آهن مازاد در افراد تالاسمي شديد، مشکلات انعقادي، ‌اختلات ضربان قلب، فشار خون ريوي و مشکلات عملکرد قلبي از عوارض مهم اين بيماري است. بايد توجه کرد که احتمال ابتلا به هپاتيت‌هاي ويروسي در کنار مشکلات ناشي از تجمع آهن در نسج کبد نيز در اين بيماران وجود دارد. پوکي استخوان، ديابت، اختلالات رشد و بلوغ و عوارض ناشي از تزريق خون از ديگر عوارض بيماري تالاسمي است.
چگونه از تولد تالاسمي جديد پيشگيري کنيم؟
بنابر اعلام انجمن تالاسمي ايران، بايد توجه کرد که انجام آزمايش‌هاي ژنتيکي براي تشخيص پيش از تولد نوزادان اين امکان را براي زوج‌هاي ناقل فراهم مي‌کند تا درباره سلامت يا ا بتلا به بيماري تالاسمي فرزند خود در دوره جنيني مطلع شوند. آزمايش‌هاي مرحله تکميلي بعد از بارداري در هفته ۱۰-۱۲ بارداري با نمونه برداري از جنين انجام مي‌شود. براي هر بار حاملگي انجام آزمايش‌هاي مرحله تکميلي ضروري بوده و با اين روش اين زوجين مي توانند صاحب فرزندي سالم شوند.