خبرگزاری آريا – چگونه از آلرژي پيشگيري کنيم؟


چگونه از آلرژي پيشگيري کنيم؟

خبرگزاري آريا – سيستم ايمني بدن، ساختار عجيب و پيچيده‌اي دارد. اين سيستم در اغلب مواقع اگر ضعيف شود، فرد مستعد ابتلا به بيماري‌هاي مختلف مي‌شود اما شايد براي شما هم عجيب باشد که سيستم دفاعي بدن گاهي تمايل دارد حتي در مواقعي که قوي و بسيار هوشيار هم است، با ابتلا به بيماري‌هايي همچون رينيت آلرژيک بيمار شود. آلرژي بيماري شايعي است.
آنچنان که حدود ۴۰ درصد مردم رينيت آلرژيک دارند و ۱۰ درصد به آسم مبتلا هستند که اگر بر اين آمار تعداد مبتلايان به آلرژي‌هاي غذايي و پوستي نيز افزوده شو د، تعداد مبتلايان به اين نوع بيماري افزايش مي‌يابد. با هدف آگاهي از راه‌هاي پيشگيري و مراقبت از ابتلا به آلرژي با دکتر عليرضا اسلامي‌نژاد، فوق‌تخصص ريه درباره دلايل ابتلا و شيوع آلرژي‌ها گفت‌وگو کرده‌ايم.
اگر به صورت مداوم با علائمي همچون آبريزش بيني، گرفتگي بيني، عطسه‌هاي مکرر، خارش بيني و چشم، قرمزي، تورم، اشک‌ريزي و حساسيت به نور، احساس کمبود هوا و تنفس همراه با صداي خس‌خس، خستگي و عصبي شدن بر اثر تجربه اين حالت‌ها مواجه هستيد، لازم است حتما به پزشک مراجعه کنيد. چون شما مبتلا به آلرژي هستيد و لازم است يک پزشک متخصص با شناسايي نوع آلرژي درمان را آغاز کند.
توجه داشته باشيد مراجعه به پزشک و مصرف داروي متناسب با آن به معناي بهبود کامل و رفع حساسيت نيست. بررسي‌ها نشان مي‌دهد آلرژي‌ها هيچ‌گاه خوب و ريشه‌کن نمي‌شوند و با کمک دارو و برخي اقدامات تنها قابل کنترل هستند. زيرا ژن‌ها و عوامل محيطي به عنوان مهم‌ترين و شايع‌ترين منابع مبتلا‌کننده فرد به آلرژي هميشه همراه ما هستند.
آسم و چرايي حضور آن
اگر مبتلايان به آلرژي به اندازه لازم و کافي در برابر محرک‌ها مراقب خود نباشند، مي‌توانند انتظار ابتلا به ساير بيماري‌هاي ريوي از جمله آسم را داشته باشند. در واقع آسم نوع پيشرفته‌اي از آلرژي محسوب مي‌شود و افراد مستعد به آلرژي مي‌توانند با کنترل شرايط خود ريسک ابتلا به آسم را کاهش دهند.
کنترل آلرژي‌ها با واکسن‌هاي خاص
عوامل ايجاد‌کننده آلرژي در محيط داخلي منزل و بيرون از آن در هر فرد مي‌تواند متفاوت باشد. به همين دليل شناسايي عوامل محرک براي هر فرد در کنترل دقيق و موثر بيماري بسيار مهم است.
استفاده از آنتي‌هيستامين‌ها، داروهاي استنشاقي و ايمونوتراپي رايج‌ترين و پرکاربردترين روش‌هاي درماني محسوب مي‌شوند. با توجه به اين که تاثير استفاده از اين داروها موقتي و محدود است، به منظور تاثيرگذار بودن درمان، شناسايي محرک‌هاي محيطي براي هر فرد و توليد واکسن متناسب با شرايط محيطي فرد در کنترل بهتر و دقيق‌تر بيماري بسيار موثر باشد تا استفاده از واکسن‌هاي توليد شده در کشورهاي ديگر. ضمن آن که ايمونوتراپي در درمان آسم هيچ جايگاهي ندارد، اما در درمان رينيت آلرژيک موثر است.
شايع‌ترين سن ابتلا به آسم و آلرژي
آلرژي‌ها نيز مانند اغلب بيماري‌ها با سن افراد مرتبط هستند. برخلاف برخي از بيماري‌ها که مختص سن ميانسالي و سالمندي است، اتفاقا آسم و آلرژي‌ها بيماري شايع براي سن کودکي است و افزايش سن موجب کاهش شدت آلرژي‌ها مي‌شود.
هر چند افزايش روزافزون آلودگي هوا و عوامل محيطي موجب شده بزرگسالان زيادي نيز بدون داشتن زمينه ژنتيک به يکي از انواع آلرژي‌ها و آسم مبتلا شوند.
حيوانات خانگي، مايت‌هاي گردوغبار، سوسک‌هاي حمام، کپک‌ها، گرده‌هاي گياهان، عفونت‌هاي ويروسي، استفاده مکرر از شوينده‌هاي شيميايي، استرس و فشارهاي عصبي، استفاده از تنباکو مخصوصا در دوران بارداري و بعد از آن عواملي هستند که مي‌توانند زمينه ساز ابتلاي فرد به آلرژي و آسم باشند يا باعث تشديد بيماري
مبتلايان شود.
توصيه‌هايي براي زندگي راحت‌تر با وجود آلرژي‌ها
وقتي بيمار مي‌شويم چاره‌اي نداريم جز صبر و مراقبت بيشتر از خود تا بدن بار ديگر سلامت خود را بازيابد يا بيماري را مديريت و کنترل کنيم. بنابراين توجه و رعايت توصيه‌هاي زير مي‌تواند زندگي را راحت‌تر کند.
در صورت ابتلا به حساسيت فصلي، وقتي ميزان گرده گياهان در هوا زياد است هنگام خروج از منزل از ماسک استفاده کنيد.
با توجه به تاثير فضولات، مو و پر حيوانات در تشديد حملات آلرژيک و حساسيت‌ها از نگهداري حيوانات خانگي پرهيز کنيد و هنگام دست زدن يا نزديک شدن به آنها از ماسک بزنيد.
پوشال کولرهاي آبي را هر سال عوض کنيد. پوشال‌ها محل مناسي براي رشد قارچ هستند که مي‌توانند در تشديد حساسيت موثر باشند.
در فضاي خيلي مرطوب با استفاده از دستگاه رطوبت‌زدا هوا را خشک نگه داريد. چرا که رطوبت زياد باعث رشد هاگ‌ها و قارچ‌ها و در نتيجه باعث تشديد آلرژي مي‌شود. درصورتي که به سرماي کولر آلرژي داريد، بهترين راه پيشگيري اين است که در معرض باد قرار نگيريد. شست‌وشوي بيني با سرم نمکي به باز ماندن راه‌هاي هوايي بسيار کمک مي‌کند.
به جاي فرش و قالي از کفپوش استفاده کنيد. کارهاي باغ‌داري و گل‌کاري را به زمان پس از گرده‌افشاني از پايان فصل آلرژي موکول کنيد.
مايعات زياد بنوشيد تا عوارض حساسيت‌هاي تنفسي فصلي کاهش يابد. نوشيدن مايعات فراوان ترشحات تنفسي حساسيت را رقيق مي‌کند و عامل ايجاد کننده حساسيت اثر کمتري بر بدن
مي‌گذارد.
سهيلا فلاحي – جام‌جم