خبرگزاری آريا – علائم عجيبي از سرطان ريه که همه بايد بدانند


علائم عجيبي از سرطان ريه که همه بايد بدانند

خبرگزاري آريا –
 درمان سرطان ريه,درمان سرطان ريه
۸۰ درصد از مبتلايان به سرطان ريه، خستگي مفرط را به عنوان يک علامت بارز دارند
علائم و نشانه‌هاي سرطان ريه بسيار فراتر از سرفه‌هاي ادامه دار هستند. درد قفسه سينه، آشکارترين نشانه‌ي سرطان ريه است اما نشانه‌هاي فراوان ديگري از سرطان ريه وجود دارند که بايد به آن‌ها آگاه باشيد، حتي اگر هرگز سيگار نکشيده‌ايد.
سرطان ريه، متداول‌ترين سرطان در آمريکاست و بيش از ۲۰ درصد از افرادي که در اثر سرطان ريه جان خود را از دست مي‌دهند هرگز سيگار نکشيده‌اند. چرا يک فرد غير سيگاري بايد سرطان ريه بگيرد؟ قرار گرفتن در معرض گاز رادون (يک گاز بي‌بو که در خانه‌ها وجود دارد) معمولاً عامل سرطان ريه است.
ساير عوامل ممکن، شامل آلودگي هوا، دود دست دوم سيگار و خطرات محيطي مانند آزبست يا پنبه نسوز مي‌شود. شما چه به طور مرتب سيگار بکشيد و چه هرگز لب به سيگار نزده باشيد، بايد نسبت به علائم زير هوشيار باشيد. البته دلايل زياد ديگري هم مي‌تواند براي بروز نشانه‌هاي زير وجود داشته باشد، اما شما به هر حال بايد در مورد آن‌ها با پزشک خود مشورت کنيد.
سرفه‌هاي ادامه دار
بيشتر افراد مبتلا به سرطان ريه سرفه مي‌کنند که گهگاه با خون همراه است. بالا آوردن ترشحات غليظ و مايل به قرمز نيز مي‌تواند از علائم اوليه‌ي سرطان ريه باشد. اما حتي اگر سرفه‌هاي خشک داريد، در صورت ادامه دار شدن آن‌ها بيش از يک ماه بايد براي چکاپ به پزشک مراجعه کنيد.
 درمان سرطان ريه,درمان سرطان ريه
علائم و نشانه‌هاي سرطان ريه بسيار فراتر از سرفه‌هاي ادامه دار هستند
عفونت‌هاي مزمن
بيشتر اوقات، ويروس‌ها عامل عفونت‌هايي مانند برونشيت مزمن هستند. اما اگر مکرراً بيمار مي‌شويد و انگار با هر بيماري در ناحيه‌ي قفسه سينه‌تان با مشکل روبرو مي‌شويد، مي‌تواند علامت سرطان ريه باشد.
کاهش وزن
بدون اينکه ورزش کنيد يا تغييري در رژيم غذايي خود بدهيد وزن کم کرده‌ايد؟ در هر نوع سرطاني، يک تومور پيشرفته مي‌تواند پروتئين‌هايي ايجاد کند که به بدن دستور کاهش وزن بدهند. به همين دليل است که در چنين مواردي، کاهش اشتها نيز وجود دارد.
استخوان درد
اگر سرطان ريه به ساير اندام‌هاي بدن سرايت کرده باشد ممکن است احساس درد در اعماق استخوان‌ها يا مفاصلتان داشته باشيد. معمولاً کمر و لگن، نقاط درد هستند.
تورم در گردن و صورت
اگر تومور در ريه به وناکاواي فوقاني يا همان وريد اجوف فشار وارد کند (سياهرگ بزرگي که خون را از سر و دست‌ها به قلب مي‌رساند)، ممکن است متوجه تورم در گردن و صورت شويد. دست‌ها و بالاي قفسه سينه نيز ممکن است متورم شوند.
 درمان سرطان ريه,درمان سرطان ريه
سرطان ريه علاوه بر اندام‌ها بر عضلات نيز اثر مي‌گذارد
خستگي ناتوان کننده
اين خستگي با احساس خستگي معمولي فرق دارد. فرد احساس مي‌کند آن‌قدر خسته و از پا افتاده است که نمي‌تواند حتي خود را به رختخوابش برساند و ظاهراً هر چقدر هم که استراحت کند فايده‌اي ندارد. ۸۰ درصد از مبتلايان به سرطان ريه، خستگي مفرط را به عنوان يک علامت بارز دارند.
ضعف عضلاني
سرطان ريه علاوه بر اندام‌ها بر عضلات نيز اثر مي‌گذارد. يکي از اولين قسمت‌هايي که تحت تأثير قرار مي‌گيرد، باسن است. ممکن است متوجه شويد حتي بلند شدن از روي صندلي نيز برايتان دشوار است. ضعف در شانه‌ها، دست‌ها و پاها نيز معمولاً ديده مي‌شود.
بالا بودن ميزان کلسيم
برخي از انواع خاصي از سرطان ريه مي‌توانند موادي هورمون مانند توليد کنند که تعادل مواد معدني را در بدن به هم بزند. در برخي موارد، کلسيم زيادي وارد جريان خون مي‌شود. هر چند تا زماني که پزشک آزمايش تجويز نکند شما متوجه بالا بودن ميزان کلسيم در بدنتان نخواهيد شد، اما بالا بودن کلسيم، علائم ديگري نيز دارد: تکرر ادرار، تشنگي مفرط، يبوست، تهوع، شکم درد و سرگيجه.
منبع:salamatnews.com