خبرگزاری آريا – عشق از نگاه بچه ها


عشق از نگاه بچه ها

خبرگزاري آريا –
عاشق شدن
عشق از نگاه بچه ها‎
از قديم و نديم گفته اند که «حرف راست رو از بچه بشنو» و فردي نمي تواند دنياي ساده و بي آلايش کودکان را ناديده بگيرد.
دنيايي که در آن همه چيز واضح، روشن، بدون منظور و واقعي است. شايد شما هم ويدئويي را که در شبکه هاي اجتماعي دست به دست مي شود و در آن از کودکان ۳تا ۶ساله خارجي درباره عشق سوال مي شود، ديده باشيد.
اين ويدئو ما را به اين فکر انداخت تا از کودکان ايراني درباره مفهوم عشق سوال کنيم و ببينيم در خانواده هاي ايراني چقدر عشق براي کودکان معنا و مفهوم دارد. در ادامه مطلب و ابتدا جواب هاي کودکان ۳تا ۶ساله خارجي و ايراني و سپس نظر يک کارشناس تربيتي را درباره اين که کودکان را چقدر با مفاهيم انتزاعي مانند عشق بايد آشنا کنيم با هم مي خوانيم.
پاسخ هاي جالب کودکان خارجي
در يک کليپ خارجي از بچه ها پرسيده مي شود که «عشق يعني چي؟ !» و هر کدام در جواب چيزي را مي گويند که ناخودآگاه لبخند بر روي لب هاي بيننده مي آورد. به طور مثال، دخترکي ۵ساله مي گويد: «عشق يعني مامانم بهترين تکه مرغ را براي پدرم مي گذارد» يا پسرکي ۶ساله مي گويد: «عشق يعني مامانم براي بابام قهوه درست مي کنه قبل از اين که فنجون رو جلوي بابام بذاره خودش اونو مزه مي کنه تا مطمئن بشه خوشمزه است» .
پسر بچه ۴ساله ديگري مي گويد: «عشق هنگامى است که به يک نفر بگوييد از پيراهنش خوش تان مي آيد و بعد از آن او هر روز آن پيراهن را بپوشد.» پسر بچه اي ۵ساله مي گويد: «عشق هنگامى است که شما براى غذا خوردن به رستوران مي رويد و بيشتر سيب زمينى سرخ کرده هاي تان را به يک نفر مي دهيد بدون آن که او را وادار کنيد تا او هم مال خودش را به شما بدهد.»
عشق از نگاه بچه ها
کودکان معني عشق و دوست داشتن را درک مي کنند‎
نظر کارشناس درباره پاسخ هاي کودکان
آموزش مفاهيم انتزاعي به کودکان از مطالب قابل بررسي در علم روان شناسي است. «عشق» موضوعي است که براي کودکان قابل لمس نيست اما حتي در سنين پايين براي آن ها قابل درک است. البرز، کارشناس ارشد مشاوره خانواده ضمن تاييد لزوم صحبت کردن با کودک درباره موضوعات انتزاعي مانند «عشق» به نکات کليدي و مهمي در اين باره اشاره مي کند که خواندني است.
شايد به نظر مي رسد که کودکان معني عشق و دوست داشتن را درک نمي کنند در حالي که اصلا اين طور نيست. جالب است که کودک زير يک سال هم معني دعوا و بحث بين والدينش را مي فهمد. بنابراين با توجه به اين حالت لازم است که والدين دقت بيشتري روي رفتارهاي خود داشته باشند.
والدين با لمس کردن، بغل کردن، بوسيدن و با آرامش صحبت کردن با کودکان خود معني دوست داشتن را عملا و از نزديک به آن ها ياد مي دهند.
پدر و مادر اگر رفتار محبت آميز با يکديگر داشته باشند کودک معني عشق را درک و احساس امنيت مي کند. در جايي که والدين با يکديگر چالش، زد و خورد و… داشته باشند هرگز نمي توانند مفهوم دوست داشتن و عشق را به کودکان خود آموزش دهند.
پاسخ هاي جالب کودکان ايراني
قبل از خواندن پاسخ تعدادي از کودکان ايراني به نظرشان درباره عشق، توجه داشته باشيد که اگر شما هم فرزندي ۳تا ۶ساله داريد، مي توانيد اين سوال را از او بپرسيد و با توجه به جواب فرزندتان شرايط خانه و خودتان را بررسي کنيد. پاسخ هاي بچه ها به اين سوال، حرف هاي پنهاني دارد که علاوه بر جذاب بودن، شما را به فکر هم فرو خواهد برد.
آروين، ۴ساله:
عشق يعني خانواده. يعني ماماني و بابايي با هم ازدواج کردند.
فربد، ۴ساله:
عشق يعني ماماني، يعني خوشحالي.
کوروش، ۴ ساله:
عشق يعني مامانم به خواهر کوچولوم شير ميده. يعني وقتي مامانم براي بابايي چاي مي ريزه.
آوا، ۴٫۵ ساله:
عشق يعني فردي رو با قلب مون دوست داريم و باهاش بازي مي کنيم.
فراز، ۴٫۵ ساله:
عشق يعني نفستم. يعني دنيا وجنگل.
تيدا، ۴٫۵ ساله:
عشق يعني ازدواج سيندرلا و شاهزاده.
کيانا، ۶ساله:
عشق يعني ازدواج کنيم و خيلي خوشحال باشيم.
آرين، ۶ساله:
عشق يعني دوستت دارم يعني ازدواج کردن.
يسنا، ۶ساله:
عشق يعني وقتي يک نفر با ما قهره، بهش ميگيم عشق من با من دوست شو.
يزدان، ۶ساله:
عشق يعني کسايي که همديگر را دوست دارند و با هم ازدواج مي کنند.
برديا، ۶ساله:
عشق يعني محبت يعني قلبي پر از ستاره و رويا.
منبع: سلامت نيوز