خبرگزاری آريا – روش‌هاي غير دارويي درمان آرتروز زانو


روش‌هاي غير دارويي درمان آرتروز زانو

خبرگزاري آريا – دبير انجمن طب فيزيکي و توانبخشي ايران در خصوص مداخلات غير دارويي درمان آرتروز زانو گفت: آموزش بيمار، اصلاح سبک زندگي و کاهش عوامل خطر از طريق کاهش وزن از جمله اين روش‌ها بشمار مي‌روند.
به گزارش خبرگزاري آريا ، سيد احمد رئيس‌السادات در گفتگو با فارس در خصوص بيماري آرتروز زانو اظهار داشت: اين بيماري جنبه‌هاي مختلف زندگي فرد را تحت تاثير قرار مي‌دهد. از اختلال خواب و عوارض رواني در طول دوره درد گرفته تا کاهش توان فعاليت‌هاي فيزيکي که همه اين موارد مي‌تواند موجب اختلال عملکرد و کاهش کيفيت زندگي شود.
وي با بيان اينکه چاقي، مهم‌ترين عامل قابل اصلاح در ابتلا به آرتروز زانو و برخي ديگر از مفاصل است توضيح داد: کاهش وزن هم در پيشگيري از ابتلا به آرتروز و هم در بهبود شدت علائم مبتلايان موثر است. طبق تحقيقات جديد، بافت چربي علاوه بر ايجاد فشار مکانيکي روي مفاصل تحمل‌کننده وزن، با ترشح هورمون، اثر نامطلوب روي مفاصل دارد بنابراين افزايش وزن مي‌تواند حتي مفاصلي که تحمل‌کننده وزن نيستند را به آرتروز مبتلا کند.
رييس السادات تصريح کرد: بهترين اثر در تخفيف علائم آرتروز زانو در صورت کاهش حداقل ۱۰ درصد وزن بدن به دست مي‌آيد. فرآيند کاهش وزن بدن بهتر است شامل برنامه‌ريزي حداقل شش ماهه ترکيبي از رژيم‌درماني و فعاليت فيزيکي باشد.
دبير انجمن طب فيزيکي و توانبخشي ايران خاطرنشان کرد: استفاده از انواع خاصي از کفي و زانو بند در موارد خاص، بويژه در بيماران با بدشکلي زانو (زانوي پرانتزي يا ضربدري) و کساني که از ناپايداري مفصل زانو رنج مي‌برند، مي‌تواند در تخفيف علائم، کمک‌کننده باشد. البته توصيه مي‌شود اين وسايل حتما پس از معاينه و مشورت پزشک تهيه شود تا از هزينه اضافي در بيماراني که سودي از وسايل نخواهند برد و توزيع فشار نامناسب در موارد کاربرد اشتباه اجتناب شود.
وي عنوان کرد: همچنين درمان‌هاي فيزيوتراپي مانند گرما يا سرما درماني موضعي و الکتروتراپي (TENS) مي‌توانند به عنوان درمان‌هاي کمکي هنگام بروز علائم موثر باشد. در نهايت وقتي بيمار به هيچ يک از درمان‌هاي غيردارويي پاسخ مناسبي نمي‌دهد، استفاده از درمان‌هاي دارويي زير نظر پزشک متخصص آغاز مي‌شود.
رييس السادات در خصوص روش‌هاي غير دارويي درمان اين بيماري توضيح داد: معمولا مداخلات غيردارويي به عنوان قدم اول درنظر گرفته مي‌شود. اين مداخلات شامل آموزش بيمار، اصلاح سبک زندگي و کاهش عوامل خطر از طريق کاهش وزن، ورزش‌درماني، توصيه به استفاده از کفش و کفي مناسب، به کارگيري زانوبند يا وسايل کمک حرکتي مانند عصاست. گرچه طول مدت درمان در هر بيمار متفاوت است، اما معمولا براي عدم تشديد علائم و پيشگيري از تخريب بيشتر مفاصل، به بيماران توصيه مي‌شود به درمان‌هاي غيردارويي تا آخر عمر پايبند باشند.
دبير انجمن طب فيزيکي و توانبخشي ايران ادامه داد: آرتروز زانو اغلب وضعيت ثابت و سير پيشرفت آهسته دارد، اما چاقي، افسردگي، وضعيت نامطلوب سلامت کلي و ضعف عضلات اطراف زانو پيشرفت آرتروز را تسريع مي‌کند. بنابراين ضروري است تمام بيماران راجع به ماهيت بيماري، عوامل مستعدکننده، ضرورت اصلاح سبک زندگي و انواع روش‌هاي درماني آگاه شوند؛ چراکه اطلاعات يا اعتقادات غلط و انتظارات غيرمنطقي بيمار، اثر منفي بر روند بيماري دارد.