خبرگزاری آريا – به کدام آب معدني اعتماد کنيم؟


به کدام آب معدني اعتماد کنيم؟

خبرگزاري آريا – به توصيه پزشک بايد در طي روز به ميزان زيادي آب مي‌نوشيد. تصميم گرفته بود که به جاي آب لوله‌کشي از آب معدني استفاده کند.
به گزارش جام جم، نوشته‌هاي روي برچسب چند بطري آب معدني را خواند و با عناوين مختلفي روبه‌رو شد. اما اين واژه‌ها چه معنايي داشت و به کدام‌يک بايد اعتماد مي‌کرد؟
فقط آب معدني طبيعي : آب معدني طبيعي از چشمه‌هاي زيرزميني به دست مي‌آيد که معمولا به دليل نظارت‌هاي مستمر تحت تاثير سموم شيميايي و فاضلاب قرار ندارد و از نظر ميکروبيولوژي داراي کيفيت مناسب و در مقايسه با انواع آب‌هاي بطري شده داراي بهترين کيفيت است. اما آب چشمه که در روستاها استفاده مي‌شود اغلب نظارت نشده بوده و ميزان مواد شيميايي و معدني آن تعيين شده نيست و گاهي بيماري‌زا مي‌شود.
مقايسه آب آشاميدني و فرموله شده : معمولا ميزان املاح آب‌هاي فرموله از آب‌معدني‌ها کمتر است و براي بيماران کليوي مناسب‌تر خواهد بود. جدول املاح و سختي آب که روي بطري‌ها درج شده مي‌تواند راهنماي بيماران باشد. آب‌هايي که واقعا معدني هستند به دليل املاحي که دارند براي بيماران کليوي محدوديت مصرف داشته و نبايد جايگزين آب معمولي شوند. اغلب آب‌هاي معدني سديم بالايي داشته و بيماران دچار پرفشاري خون بايد در مصرف آن محتاط باشند.
آب معدني با کلر ضدعفوني نمي‌شود: آب‌هاي بطري شده اغلب به روش فيلتراسيون، تصفيه ازني، تابش اشعه ماوراي بنفش يا تصفيه اسمزي ضدعفوني مي‌شوند و در نتيجه کلرزني و خطرات ناشي از پرکلرين در اين نوشيدني‌ها وجود ندارد، اما احتمال اين‌که آلودگي شيميايي داشته باشند وجود دارد.
آب معدني هم نيترات دارد : آلودگي‌هاي شيميايي نظير سرب، جيوه، کادميم، نيترات و‌… در اثر تصفيه، جوشاندن يا ضدعفوني کردن از بين نرفته و اثرات خطرناک آن همچنان وجود دارد. البته بايد بدانيد ترکيبات آب معدني‌هاي مجوزدار به‌طور مستمر آزمايش و کنترل مي‌شود و مصرف برندهاي معتبر آب‌معدني که تائيديه وزارت بهداشت دارند هيچ مشکلي ايجاد نخواهد کرد.
تاريخ مصرف آب معدني: تاريخ انقضاي مصرف آب معدني حدود يک‌سال است که البته توصيه شده اين نوع آب‌ها به دليل شرايط نگهداري نامناسب در مغازه‌ها و مهاجرت يون‌ها از ظروف پلاستيکي به آب بيش از شش ماه نگهداري نشوند.