خبرگزاری آريا – مزاياي رژيم گياهخواري سالم


مزاياي رژيم گياهخواري سالم

خبرگزاري آريا – محققان در يک بررسي جديد بار ديگر تاثيرات رژيم غذايي گياه خواري بر سلامتي را مورد مطالعه قرار داده‌اند که حاکي از فوائد بسيار آن است.
به گزارش خبرگزاري آريا از ايسنا، اگرچه در رژيم گياهخواري نيز انتخاب مواد غذايي سالم و باکيفيت حائز اهميت است. به بيان ديگر غلات سفيد و تصفيه شده نيز اساس گياهي دارند اما جزو خوردني‌هاي سالم نيستند.
سايت مديکال ديلي در مطلبي تازه به برخي از مهمترين فوائد رژيم غذايي گياهي اشاره کرده که به شرح زير است:
بهبود سلامت قلب: گروهي از محققان هلندي به مطالعه روي ۶۰۰۰ نفر پرداخته و دريافتند افرادي که از پروتئين گياهي مصرف مي‌کنند نسبت به مصرف کنندگان پروتئين حيواني کمتر در معرض ابتلا به بيماري قلبي هستند.
انجمن قلب آمريکا نيز اعلام کرده است که افراط در مصرف پروتئين حيواني به دليل وجود چربي اشباع شده مي‌تواند سطح کلسترول را افزايش دهد و خطرزا باشد.
کاهش خطر ابتلا به ديابت: در مطالعه‌اي که در آمريکا انجام گرفت مشخص شد در افراد گياهخوار فاکتورهاي خطرزاي ابتلا به ديابت کمتر است. اين فاکتورها شامل شاخص توده بدني پايين، فشار خون پايين، دور کمر کوچکتر، پايين بودن ميزان چربي شکمي و کلسترول پايين است.
افزايش وزن ناچيز: محققان آمريکايي در مطالعه‌اي مشاهده کردند رژيم‌هاي غذايي گياهخواري که مبتني بر انتخاب خوردني‌هاي گياهي سالم همچون غلات، ميوه، سبزي و خشکبار است با ميزان افزايش وزن کمتري همراه است.
کاهش خطر مرگ: بررسي‌ها نشان مي‌دهد انتخاب بهترين گزينه‌ها در رژيم غذايي گياه‌خواري مهم است. مطالعه انجام شده روي ۳۰ هزار فرد بزرگسال در آمريکا نشان داد انتخاب مواد غذايي گياهي که سالم و باکيفيت هستند در اين نوع از رژيم غذايي با کاهش ۳۰ درصدي مرگ زودرس همراه است. همچنين اين تاثيرگذاري در مبتلايان به بيماري‌هاي مزمن بيشتر است.