خبرگزاری آريا – چگونه اکسيژن خون را افزايش دهيم؟


چگونه اکسيژن خون را افزايش دهيم؟

خبرگزاري آريا –
افزايش اکسيژن خون, چگونه اکسيژن خون را افزايش دهيم
در صورتي که تنگي‌نفس با ورزش کردن و يا فعاليت بدني بدتر شود به پزشک مراجعه کنيد
اکسيژن مهمترين ماده براي عملکرد سالم تمام اجزاي بدن است و حتي منجر به پيشگيري از سرطان مي شود. به ياد داشته باشيد که سلول هاي سرطاني در يک محيط اسيدي و کم اکسيژن رشد مي کنند.
از آن جايي که سلول ها نمي توانند بيش از چند دقيقه به اندازه کافي اکسيژن ذخيره کنند، بدن به يک منبع ثابت اکسيژن در محيط زيست خود نياز دارد. چندين روش طبيعي مانند سلول هاي بنيادي براي افزايش اکسيژن در خون وجود دارد که مي توان با آنها از اثرات مخرب اکسيژن پايين در خون جلوگيري کنيد و سلامت خود را حفظ کرد.
علل کاهش اکسيژن خون
انسداد مجراي تنفسي
کم‌خوني
سندرم اضطرار تنفسي حاد
برخي داروها مثل داروهاي نارکئتيک (اعتياد آور) و داروهاي بيهوشي که ميزان تنفس را پايين مي‌آورند .
بيماري قلبي مادرزادي (که از هنگام تولد نوزاد وجود دارد)
بيماري انسداد مزمن ريوي (COPD)
آمفيزم
ارتفاعات بالا
بيماري ريوي درون شبکه‌اي
پنوموني
آسيب قلب و ريه در اثر فشار زير آب ( غواصي)
آدم ريوي
آمبولي ريوي
براي افرادي که به بيماري مزمن انسدادي ريه دچار هستند توانايي دريافت اکسيژن يک کشمکش هميشگي است. اگر تنفس عادي براي شما و يا يکي از نزديکان شما دشوار است اين راهکارها را انجام دهيد:
۱) هواي تازه
منوکسيد کربن و فلورايد با مقدار اکسيژني که بدن دريافت مي کند و به جريان خون منتقل مي شود تداخل دارد. اگر امکان دارد هواي تازه را دريافت کنيد، به ويژه در فضاهاي باز که آلودگي و دود خودروها و گاز آلاينده ها و ساير مواد شيميايي کمتر است. با تصفيه کننده هاي طبيعي مثل: چراغ سنگ نمک، شمع هاي مومي و زغال بامبو براي پاک و تميز نگه داشتن هواي خانه استفاده کنيد.
افزايش اکسيژن خون, چگونه اکسيژن خون را افزايش دهيم
ورزش باعث افزايش رشد عروق خوني جديد مي شود
۲) ورزش
دريافت مقادير کافي ورزش در روز، به ويژه زماني که ضربان قلب شما براي حداقل ۳۰ دقيقه افزايش مي يابد، مي تواند سطح اکسيژن را به ميزان قابل توجهي افزايش دهد. به اين دليل که پاسخ هاي فيزيولوژيکي توسط مغز کنترل مي شود. پياز مغز تنفس را در زمان خيلي از فعاليت ها مثل خواب، ورزش و غذا خوردن را تنظيم و کنترل مي کند. وقتي ورزش مي کنيد، سلول ها بيش از هر کار کم تحرک ديگري اکسيژن مصرف مي کنند تا جايي که دي اکسيد کربن زياد مي شود و مغز درخواست توليد اکسيژن توسط سلول ها را افزايش مي دهد. ورزش همچنين باعث افزايش رشد عروق خوني جديد مي شود و مي تواند فشار خون را در افراد مبتلا به فشار خون و ديابت نوع ۲ کنترل کند.
۳) مصرف آنتي اکسيدان ها
مصرف آنتي اکسيدان به بدن اجازه مي دهد که از اکسيژن مؤثرتر استفاده کند و مقدار مناسبي از آن وارد خون شود. آنتي اکسيدان ها شامل ويتامين A، ويتامين C و کوآنزيم Q10 مي شوند. نمونه هايي از خوراکي هايي که سرشار از آنتي اکسيدان هستند شامل ذغال اخته، لوبيا قرمز، کنگر قرمز، کنگر فرنگي، توت فرنگي، آلو، توت سياه و بلوبري؛
۴) خودداري از مصرف الکل و دخانيات
الکل و دخانيت و مواد مخدر بر سطح اکسيژن در خون اثر مي گذارد. با مصرف اين مواد روند اکسيژن رساني (اکسيداسيون) که براي سوخت و ساز بدن لازم است نا به سامان مي شود و باعث نابودي آن مي گردد. اگر مي خواهيد اثرات زيانبار بر بافت بدن و اندام خود را به حداقل برسانيد، از مصرف الکل و مواد مخدر و دخانيات دوري کنيد.
افزايش اکسيژن خون, چگونه اکسيژن خون را افزايش دهيم
مصرف آنتي اکسيدان به بدن اجازه مي دهد که از اکسيژن مؤثرتر استفاده کند
۵) سبزيجات بخوريد
کلروفيل يا سبزينه، ماده مغذي گياهي است که رنگ سبز را به گياهان مي‌دهد و شباهت زيادي به مولکول‌هاي هموگلوبين دارد. آهن منابع گياهي به تقويت خون کمک مي‌کند.
يکي از روش‌هاي ديگر براي تصفيه خون استفاده از ريشه قاصدک به صورت دمنوش مي‌باشد.
بدن براي اينکه به‌درستي کار کند، بايستي ميزان مشخصي از اکسيژن توسط جريان خون به سلول‌ها و بافت‌هاي بدن برسد.
وقتي ميزان اکسيژن خون به کمتر از حد طبيعي کاهش پيدا کند، هيپوکسمي يا هيپوکسيما رخ مي‌دهد و شما دچار تنگي‌نفس خواهيد شد.
۶) مصرف اسيدهاي چرب ضروري
اسيدهاي چرب مانند ويتامين F افزايش اکسيژن هموگلوبين در جريان خون را به عهده دارند. بدن نمي تواند اسيدهاي چرب ضروري لينولنيک و اسيد آلفا لينولنيک را توليد کند بنابراين شما نياز داريد خوراکي هايي بخوريد که حاوي اين مواد هستند. روغن آفتابگردان، روغن کانولا، روغن گلرنگ حاوي اسيد لينولينک است و براي اسيد آلفالينولنيک سودا، گردو و دانه کتان منابع خوبي هستند.
۷) تنفس مناسب
درست نفس نکشيدن ممکن است اکسيژن خون را تا ۲۰ درصد کاهش دهد. تنفسي که اکسيژن کمي را دريافت مي کند هم مي تواند اکسيژن جريان خون را کاهش دهد. سطح اکسيژن خون خود را با تمرين تنفس عميق بهبود بخشيد. اين تمرين ها انرژي را بيشتر مي کند، پاکسازي ريه ها را انجام مي دهد و باعث افزايش اکسيژن در خون مي شود.کمبود اکسيژن در خون، هيپوکسمي نام دارد و مي تواند منجر به اضطراب، خستگي، سردرد و در موارد شديد کما و مرگ شود. سطح اکسيژن خون خود را با تمرين تنفس عميق بهبود ببخشيد. اين تمرين ها انرژي را بيشتر مي کند، پاکسازي ريه ها را انجام مي دهد و باعث افزايش اکسيژن در خون مي شود.
افزايش اکسيژن خون, چگونه اکسيژن خون را افزايش دهيم
وقتي شما آرام هستيد ميزان دريافت اکسيژن افزايش مي يابد
۸) آرام باشيد
تکنيک هاي تمدد اعصاب مي تواند به افرادي که بيماري مزمن انسدادي ريه دارند کمک کند. وقتي شما آرام هستيد تنفس عميق آسان تر مي شود، سطح اضطراب پايين مي آيد و ميزان دريافت اکسيژن افزايش مي يابد. شما با مديتيشن، يوگا، تمرين تفکر مثبت و نوشتن افکار خود کمک کنيد که آرامش ايجاد شود تا تنفس و دريافت اکسيژن بهبود يابد.
۹) ويتامين B مصرف کنيد
اين گروه از ويتامين‌ها از جمله B12 – B6 و فولات براي کاهش ميزان هوموسيستئين با انسداد سرخرگ‌ها و بيماري قلبي ارتباط داده شده است‌. بنابراين کنترل آن حياتي است.
۱۰) نوشيدني هاي سالم
نگه داشتن بدن در وضعيت هيدراته (آب رساني به بدن) کار سختي به نظر مي آيد اما اين کار به حفظ سطح اکسيژن بدن کمک زيادي مي کند. همه مي دانيم که مولکول هاي آب يا H2O از دو اتم اکسيژن تشکيل شده است پس نوشيدن آب به اندازه کافي کمک مي کند بدن هيدراته شود. وقتي که بدن هيدراته شود خون به راحتي مي تواند مواد مغذي و به ويژه اکسيژن را به همه نقاط بدن برساند.
اگر مي توانيد مايعات ديگر را بنوشيد و همچنين مي توانيد آب ميوه هاي تازه و ترکيب هاي گوناگون را هم امتحان کنيد. از آنجا که ميوه ها و سبزيجات تازه سرشار از ويتامين، مواد معدني و آنتي اکسيدان هستند، آنها را در مخلوط کن يا آب ميوه گيري بريزيد و آبشان را بگيريد و بنوشيد زيرا با اين کار هضم آنها راحت تر خواهد بود.
افزايش اکسيژن خون, چگونه اکسيژن خون را افزايش دهيم
گياهان مي توانند به طور طبيعي اکسيژن خانه را افزايش دهند
۱۱) طبيعي و تازه بمانيد.
جايگزين هاي طبيعي براي افزايش اکسيژن مي تواند در خانه شما باشد. گياهاني مثل: نخل اريکا، گياه ماري، گياه پاچيرا، گل چمچه اي، گياه ژربرا و يا گياه آگلونما در فضاي خانه نگهداريد. اين گياهان مي توانند به طور طبيعي اکسيژن خانه را افزايش دهند.
۱۲) براي جذب اکسيژن غذا بخوريد
افرادي که دچار بيماري مزمن انسدادي ريه هستند با مصرف بعضي مواد خوراکي مثل لبنيات و انواع کلم (به ويژه کلم بروکلي) مي توانند علائم بيماري را کم کنند. غذاي تازه بخوريد، سبزيجاتي مانند اسفناج، فلفل، سيب زميني، هويج و لوبيا سبز را بخارپز استفاده کنيد. البته که بايد پيش از شروع هر رژيم غذايي آن را با پزشک خود در ميان بگذاريد.
مصرف نمک را کم کنيد تا نفخ از بين برود و نياز به نوشيدن آب بيشتر نداشته باشيد. گياهان خشک و ادويه هايي مانند نعناع، پونه و زردچوبه را جايگزين نمک کنيد چون اکثر گياهان براي ريه ها مفيد است. وقتي ريه هاي شما براي تنفس کمتر مشکل داشته باشند اکسيژن بيشتري دريافت مي کنيد و حس بهتري خواهيد داشت.
افزايش اکسيژن خون, چگونه اکسيژن خون را افزايش دهيم
اکسيژن مهمترين ماده براي عملکرد سالم تمام اجزاي بدن است
۱۳) دريافت آهن کافي
آهن در مولکول‌هاي هموگلوبين وجود دارد، در نتيجه براي توليد خون سالم و غني ضروري است. بيشتر زنان قبل از يائسگي با کمبود آهن مواجهند و شايد نياز باشد که از مکمل استفاده کنند‌. از آن جا که مصرف بيش از حد قرص آهن مي‌تواند خطرناک باشد، قبل از مصرف مکمل آزمايش را انجام دهيد. برخي منابع غذايي آهن شامل عدس، لوبيا، سبزيجات، گوشت قرمز و ….. است.
۱۴) سلول هاي بنيادي
اکسيژن براي عملکرد بدن و تمام اجزاء آن مفيد است. با اين حال، براي کسي که بيماري مزمن انسدادي ريه دارد دريافت اکسيژن کافي بسيار دشوار است. سلول هاي بنيادي توانسته سطح اکسيژن بدن خيلي از افراد را بالا ببرد و باعث تنفس راحت تر و بهبود کيفيت کلي زندگي آنها شود. سلول هاي بنيادي مي توانند بافت ريه را التيام دهند و عملکرد آن را بهتر کنند. با اين کار دي اکسيد کربن از ريه ها خارج مي شود و اکسيژن کافي به شکل مؤثرتري به ريه ها مي رسد.
مراجعه به پزشک
پزشک با اندازه‌گيري ميزان اکسيژن موجود در خون سرخرگ‌ها مشخص مي‌کند که آيا شما دچار کمبود اکسيژن خون شده‌ايد يا خير؟
در شرايطي که دچار تنگي‌نفس شديد به طور ناگهاني، تنگي‌نفس همراه با سردرد‌، بي‌خوابي، تجمع مايعات در بدن و سرفه در ارتفاعات بالا به اورژآنس زنگ بزنيد.
و در شرايط زير فوراً نزد پزشک برويد:
تنگي‌نفس که با ورزش کردن و يا فعاليت بدني بدتر شود.
پريدن ناگهاني از خواب همراه با تنگي‌نفس يا احساس خفگي که مي‌تواند از علائم آپنه خواب عبارتست از قطع و وصل شدن تنفس در حين خواب.
گردآوري:بخش سلامت بيتوته
منابع:drsalamatx.com
mashreghnews.ir
payazist.ir