خبرگزاری آريا – توصيه هاي تغذيه اي و بهداشتي دوران قاعدگي‌


توصيه هاي تغذيه اي و بهداشتي دوران قاعدگي‌

خبرگزاري آريا –
دوران قاعدگي‌,تغذيه در دوران قاعدگي‌,غذاهاي مفيد در دوران قاعدگي
توصيه هاي تغذيه اي و بهداشتي دوران قاعدگي‌
اهميت حفظ بهداشت فردي و نوع تغذيه در دوران قاعدگي از مسائلي است که همواره مورد تاکيد پزشکان بوده است. هميشه صحبت از اين بوده که برخي مواد غذايي در اين دوران خورده شود و از برخي ديگر پرهيز شود. در مواردي اين توصيه‌ها کاملا درست است مثلا پرهيز از مصرف حبوبات و مواد غذايي نفاخ و کاهش مصرف سبزي‌ها و ميوه‌هاي خام. در اين موارد به وضوح به مساله تغييراتي که در بدن به دليل تغييرات هورمون‌ها ايجاد مي‌شود، توجه شده است.
تغييرات هورموني در اين زمان بخصوص در روزهاي قبل از شروع خونريزي ايجاد مي‌شود که منجر به کاهش حرکات روده و در نتيجه نفخ و دل پيچه و دردهاي شکمي مي‌شود. از طرفي خونريزي که منجر به از دست رفتن آهن خون و در نتيجه کم‌خوني مي‌شود، دليل واضحي براي توصيه به‌مصرف مواد غذايي حاوي آهن، چون گوشت و تخم مرغ و شير است.
از مواد غذايي ديگري که پيشينيان به مصرف آن در اين دوران توصيه مي‌کردند، مواد حاوي انرژي فراوان مثل کاچي است که حاوي نشاسته و چربي فراوان است و در تحقيقات اخير ديده شده علائمي چون تحريک‌پذيري يا افسردگي که در برخي افراد قبل از شروع عادت ماهانه رخ مي‌دهد با مصرف ميزان بيشتر مواد قندي و نشاسته‌اي خاص بهبود مي‌يابد.
در برخي موارد ديده شده که به بانوان توصيه مي‌شود در دوران عادت ماهانه از قرص‌هاي حاوي آهن استفاده کنند. در اين مورد بايد گفت که بيش از ۵۰ درصد زنان در جهان از کم‌خوني ناشي از خونريزي عادت ماهانه رنج مي‌برند، بنابراين توصيه به مصرف روزانه يک قرص آهن در تمامي ماه به تمامي زنان (بجز کساني که دچار بيماري خاصي مثل تالاسمي هستند) بي‌جا نيست بخصوص اين که مصرف يک‌عدد قرص آهن که حاوي ۶۰ ميلي گرم آهن است تنها در حد نياز روزانه يک انسان است، آن هم به شرط اين که تمامي آهن موجود در قرص جذب شود، اما معمولا کمتر از ۳۰ درصد آن جذب مي‌شود.
در مورد بهداشت اين دوران هم توصيه‌هاي زيادي وجود دارد از جمله :
* در اين دوران حمام نکنند، اما اين کار صحيح نيست، فقط بايد از غوطه‌ور شدن در آب خودداري کرد مثل شنا کردن يا نشستن در وان، وگرنه حمام کردن و پاکيزه نگه داشتن بدن در اين دوران لازم است. پس از هر بار دفع ادرار يا مدفوع بايد خود را شسته و سپس خشک کنند.
* از پدهاي بهداشتي استفاده کرده و از آنجا که برخي مارک‌هاي لوازم بهداشتي حساسيت‌زاست و باعث احساس سوزش در ناحيه تناسلي يا خارش در ناحيه مي‌شود، نبايد به استفاده از اين نوع نوار بهداشتي ادامه داد.
* نوار بهداشتي بايد در فاصله کوتاه عوض شود، چون مي‌تواند به عنوان محيطي تلقي شود که ميکروب‌ها براحتي روي آن رشد مي‌کند و منجر به ايجاد عفونت در ناحيه شود.
* استفاده از ژل‌هاي بهداشتي در اين دوران توصيه مي‌شود تا از عفونت که در اين زمان بيشتر در معرض آن هستند، جلوگيري شود.
منبع : pezeshk.us