خبرگزاری آريا – آيا شما درست نفس مي‌کشيد؟


آيا شما درست نفس مي‌کشيد؟

خبرگزاري آريا – آيا تا به حال فکر کرده‌ايد که چگونه نفس مي‌کشيد؟ احتمالا نه، چون تنفس يک عمل غريزي است که بدون فکر اتفاق مي‌افتد. فقط درصورت وجود مشکل تنفسي يا بعد از يک فعاليت فيزکي شديد ممکن است متوجه تنفس خود شويد.
شايد باورش دشوار باشد، اما بسياري از ما درست نفس نمي‌کشيم و در نتيجه دچار عوارض جانبي زيادي مي‌شويم.
وقتي درست نفس نمي‌کشيم چه اتفاقي مي‌افتد؟
بسياري از ما فقط يک سوم بالاي ريه‌ها را در تنفس به کار مي‌گيريم ـ نوعي از تنفس که بيشتر در شرايط استرس‌زا صورت مي‌گيرد. اگر ريه‌هاي خود را به اندازه کافي پر نکنيد به طوري که باعث اتساع شکم شود، تنفس شما اشتباه است و مي‌تواند عوارض جانبي مهمي به همراه داشته باشد. قرار داشتن دائمي بدن در وضعيت استرس، رنگ‌پريدگي پوست، خستگي عضلات، احساس خستگي و خمودگي، قليايي شدن سلول‌هاي بدن، کاهش دريافت مواد مغذي، بي‌خوابي، حملات هراس، سرگيجه
بالا رفتن فشار خون و تپش قلب از عوارض تنفس نادرست است.
چگونه درست نفس بکشيم؟
نوزادان درست‌ترين شيوه تنفس را دارند. کل نيم تنه نوزاد با هر تنفس متسع مي‌شود. اما بتدريج و بر اثر شرطي شدن، تنفس سطحي جاي تنفس شکمي عميق را مي‌گيرد.
در تنفس صحيح، ديافراگم درگير مي‌شود به اين معني که ديافراگم بايد در هربار نفس کشيدن پايين بيايد و شکم سه تا پنج سانتي متر متسع شود. اين شکل تنفس سالم‌ترين شيوه تنفس است که تاثيرات سلامت زيادي براي بدن دارد.
براي تمرين تنفس شکمي درست ابتدا بايد ريه‌ها را پر از هوا کرده و از بازدم فوري ـ قبل از اين که ريه‌ها کاملا از هوا پر شود- خودداري کنيم. در اوايل کار اين نوع تنفس براي ما که به تنفس‌هاي کوتاه سريع و سطحي عادت کرده‌ايم دشوار خواهد بود اما اگر هربار که متوجه تنفس سطحي خود شديم سعي کنيم آگاهانه شروع به تنفس شکمي کنيم بيشتر قادر به کنترل تنفس خود خواهيم شد و اين شيوه درست تنفس کم‌کم براي ما به صورت يک عادت درخواهد آمد. کاهش استرس و افزايش آرامش، انرژي و نشاط بيشتر و خستگي کمتر، سم زدايي از بدن، بهبود تمرکز و حافظه، هضم بهتر، عملکرد بهتر اعضاي بدن و قلب و عروق، گردش خون بهتر و ترميم و احياي سلول‌ها از فوايد تنفس صحيح براي سلامت است. با توجه به فوايد زياد تنفس درست براي بدن، به نظر مي‌رسد بهتر است از همين امروز تمرين اين نوع تنفس را آغاز کنيم.
منبع: thealternativedaily.com
مترجم: ياسمين مشرف
جام‌جم