خبرگزاری آريا – سکته هاي قلبي در زنان


سکته هاي قلبي در زنان

خبرگزاري آريا –
سکته هاي قلبي در زنان
آمار کلي سکته هاي قلبي در کشورمان افزايش يافته است. عوامل خطر فراواني براي اين معضل مطرح است از جمله زندگي بي تحرک، آلودگي هوا، مصرف سيگار در سنين پايين و آمار رو به افزايش آن در زنان، افزايش ميزان مبتلايان به ديابت.
اغلب علائم و نشانه هاي قلبي و درمان در هر دو جنس يکسان است. با اين حال ديده شده که در تعدادي از زنان عوارض متفاوت است. با توجه به اين که شناخت اين تفاوت ها هم براي پزشکان و هم براي بيماران ضروري است، بنا شد که در اين هفته به بررسي تفاوت ميان زن و مرد در بروز علائم ناشي از تنگي عروق قلب و علائم سکته قلبي پرداخته شود.
زن ها به دليل مسائل هورموني از مردان متفاوت هستند. تفاوت در هورمون ها باعث شده تا بيماري هاي قلبي تا قبل از سن يائسگي در زنان از مردان کمتر باشد، اما پس از بروز يائسگي سکته هاي قلبي در زنان افزايش مي يابد تا جايي که پس از حدود ۱۰ سال ميزان آنها با هم برابر مي شود.
يکي از شايع ترين و رايج ترين علائم «درد قفسه سينه» است. درد بيماران با فعاليت، هيجان، سرما و حتي خوردن غذاي سنگين شروع مي شود و با استراحت يا مصرف قرص هاي نيتروگليسيرين (زيرزباني) بهبود مي يابد. در زنان ممکن است درد حين استراحت بوده و ارتباطي با فعاليت نداشته باشد و هنوز منشأ درد در قلب باشد. بسياري از زنان شروع درد خود را در حال خواب عنوان مي کنند.
در مواردي ديده شده زناني که مشکل قلبي آنها در بررسي هاي بعدي نشان داده شده است، تنها از خستگي شکايت داشته اند. خستگي به تنهايي به ندرت علامت اصلي براي مشکل قلبي است.
در تعدادي از مطالعات ديده شده که در زن ها بر خلاف مردها درد با استراحت و قرص هاي زيرزباني بهبود نمي يابد و در عوض به داروهاي ضداسيد معده پاسخ مي دهد در حالي که مشکل واقعي آنها گوارشي نبوده، بلکه قلبي است.
بيماران گاهي داراي علائمي همراه با درد هستند که وجود اين علائم شانس بيماري قلبي را ۲ برابر مي کند. علائم همراه شامل تنگي نفس، تعريق، تهوع و استفراغ است. در زنان ممکن است علائم همراه شامل درد گردن و حتي درد در پشت قفسه سينه باشد. علامت همراه رايج در مردان، تعريق است.
زنان ممکن است مشکل قلبي خود را به جاي درد با تنگي نفس بيان کنند؛ البته اين تنها در زنان ديده نمي شود، بلکه افراد مسن، بيماران ديابتي و افراد با اختلالات رواني نيز ممکن است تجربه تنگي نفس را به جاي درد داشته باشند.
عموما تپش قلب علامتي از فعاليت غيرمعمول قلب است، اين علامت از ضربان آهنگ غير طبيعي قلب منشأ مي گيرد. کاهش خونرساني به قلب مي تواند منجر به تپش شود. جالب است که ديده شده بيماران قلبي زن، گاهي تنها با تپش قلب بدون درد قفسه سينه به اورژانس مراجعه مي کنند.
همين تفاوت ها باعث شده تا بسياري از زنان به دليل تفاوت هاي عمده در بروز بيماري خود، با تأخير در مراجعه و تأخير در تشخيص مواجه شوند. همين تأخيرها مي تواند علتي براي مرگ ناگهاني در زناني باشد که هيچ مشکل قلبي واضحي تا زمان فوت نداشته اند.
منبع:jamejamonline.ir