خبرگزاری آريا – عادت‌هاي بدي که به کبد آسيب مي‌رسانند


عادت‌هاي بدي که به کبد آسيب مي‌رسانند

خبرگزاري آريا – کبد، از اعضاي مهم بدن است. همه چيزهايي که مي‌خوريم بايد قبل از توزيع در بدن، توسط کبد فرآوري شود.
نقش مهم کبد در فرآيندهاي فيزيولوژيکي مانند سم‌زدايي خون و عملکرد متابوليک باعث مي‌شود سلامت بدن به طور مستقيم با سلامت کبد ارتباط داشته باشد.
اگرچه کبد مي‌تواند سلول‌هاي آسيب‌ديده را جايگزين کند، اما اگر سلول‌هاي زيادي از بين رفته باشند، ممکن است بدرستي عمل نکند.
عادت‌هاي بد بسياري که بخشي از زندگي روزمره ما هستند ريسک آسيب به کبد را افزايش مي‌دهند.
اين آسيب مي‌تواند تدريجي و بدون علائم باشد و در نتيجه بموقع تشخيص داده نشود. موارد زير برخي عادت‌هايي هستند که با آسيب به کبد مي‌توانند زندگي شما را به خطر بيندازند.
مصرف زياد داروها
يکي از نقش‌هاي کبد، شکستن مواد غذايي، داروهاي شيميايي، گياهي و مکمل‌هاي مصرف شده است.
مصرف بيش از حد برخي داروها مي‌تواند بتدريج به کبد آسيب برساند. اين آسيب، نارسايي خفيف کبد تا ازکار افتادگي کامل آن را شامل مي‌شود.
يکي از شناخته شده‌ترين اين داروها، استامينوفن است که بدون نسخه قابل دسترسي است و به عنوان داروي سرماخوردگي و آنفلوآنزا مورد استفاده قرار مي‌گيرد. مصرف دوزهاي پايين استامينوفن خطري ندارد، اما اگر به طور مستمر و به ميزان زيادي مصرف شود، ممکن است به کبد آسيب برساند.
بعضي گياهان دارويي و مکمل‌ها نيز در مقادير زياد مي‌توانند براي کبد مضر باشند؛ به عنوان مثال، يک علت شناخته شده سمي شدن کبد، مصرف زياد ويتامين A است. معمولا هشدار در مورد آسيب بالقوه به کبد در برچسب داروها ديده مي‌شود که بايد به آن دقت شود.
کمبود خواب
مطالعات نشان مي‌دهد کمبود خواب باعث ايجاد استرس اکسيداتيو در کبد مي‌شود. کبد کساني که دچار کمبود خواب هستند، چربي را بخوبي فرآوري نمي‌کند و در نتيجه اين افراد از طيف وسيعي از مشکلات سلامت مانند چاقي، بيماري‌هاي قلبي و ديابت رنج مي‌برند. هنگام خواب، بدن به فرآيند ترميم مي‌پردازد. کمبود خواب باعث آسيب به اين روند و درنتيجه آسيب به کبد مي‌شود.
چاقي و تغذيه نامناسب
چاقي با عادات غذا خوردن نامناسب ارتباط دارد و اين شرايط در طول زمان به کبد آسيب مي‌ساند. کبد به طور طبيعي چربي و قند خون ما را فرآوري و تنظيم مي‌کند، اما در افراد چاق، چربي‌هاي اضافي در سلول‌هاي کبد ذخيره مي‌شوند. با گذشت زمان، تجمع زياد چربي‌ها التهاب کبد و آسيب سلول‌هاي کبدي را به دنبال دارد.
منبع: healthyandnaturalworld
مترجم: ياسمين مشرف
جام‌جم