خبرگزاری آريا – هشت روش مراقبت از مفاصل


هشت روش مراقبت از مفاصل

خبرگزاري آريا –
هشت روش مراقبت از مفاصل
همه ما مي دانيم که منظور از مفاصل محل اتصال دو استخوان است و ساختار ويژه آن به ما اين امکان را مي دهد که زانو، مچ دست و…را خم و راست کنيم.براي اطرفيان خود دست تکان دهيم، سر خود را به اطراف حرکت دهيم . اين عملکردهاي قابل توجه محصول فعاليت اين بخش حساس بدن است و سلامت آن مسلما حائز اهميت مي باشد.
بافت نرم مفاصل از جمله غضروف و مايع مخصوص سينويوم در اين محل تشکيل لايه اي را مي دهند که از سائيده شدن سر استخوان ها در اين محل ممانعت به عمل آيد. به مرور افزايش سن آسيب پذيري مفاصل بيشتر مي شوند و حتي بد نشستن و يا برداشتن بار بيش از اندازه باعث آسيب آن مي شود و به اين ترتيب التهاب و ساير مشکلات مفاصل بروز مي کند.
بهترين روش براي مراقبت از مفاصل حفظ قدرت و سلامت ماهيچه ها، استخوان و رباط ها مي باشد و بهترين روش براي رسيدن به اين هدف عبارتند از:
۱) مراقبت از وزن مناسب:
وزن خود را کنترل کنيد . اين بهترين کمک براي حفظ سلامت مفاصل شماست. از جمله مهمترين مفاصلي که وزن شما را تحمل مي کنند عبارتند از:زانوها، استخوان لگن و کمر. شايد به همين خاطر است که اغلب مشکلات مفصلي نيز در همين نواحي بروز مي کند. به موازات افزايش وزن و به مرور زمان فرسودگي مفاصل دو چندان مي شود. در حالي که کاهش وزن ، فشار وارد به اين نواحي را در حد قابل توجهي کاهش مي دهد.
۲) تحرک و ورزش را فراموش نکنيد:
ورزش موجب کاهش وزن مي شود. تحقيقات نشان مي دهد که تمرينات ايروبيک باعث کاهش التهاب مفاصل مي شود. از طرفي عدم تحرک ، اعتياد به کامپيوتر و تلويزيون باعث بروز درد مفاصل مي شود. عدم تحرک به معناي سفت و سختي مفاصل است. پس تحرک را فراموش نکنيد.
۳) تقويت ساختمان ماهيچه اي:
ماهيچه هاي قوي محافظ مفاصل هستند،اگر ماهيچه کافي نداريد و به اندازه کافي قوي نيستند ، به مفاصل ضربه و فشار وارد مي کنيد ، به خصوص زانوها که بايد تمام وزن بدن را تحمل کنند. ورزش هاي ويژه قدرتي به ساختمان سازي ماهيچه اي کمک به سزايي مي کند.
۴) ماهيچه هاي شکمي و بخش مرکزي بدن را تقويت کنيد:
اختصاص ورزش هاي ويژه براي تقويت اين بخش لازم است . تقويت ماهيچه هاي شکمي نيز باعث حفظ تعادل مي شود و از آسيب به مفاصل جلوگيري مي کند.
۵) محدوديت ها و ناتواني هاي خود را بشناسيد:
بعضي از فعاليت ها و ورزش ها براي بعضي از مفاصل سخت و آسيب رسان است و بنابر اين ممکن است بعد از آنجام آن احساس درد کنيد. به طور کلي گفته مي شود که چنانچه بعد از انجام تمرينات بيش از ۴۵ دقيقه درد در نواحي فعال احساس کرديد بايد در دفعات بعدي به طور سبک تر و ملايم تر اجرا کنيد.اين دردها به اين معنا است که مفاصل شما بيش از اندازه در هنگام ورزش تحت فشار بوده است و اين هدف ما نيست.
۶) مراقب وضع و يا فرم بدن خود باشيد.
خميدگي و عدم استواري براي مفاصل خوب نيست. سعي کنيد چه در حالت نشسته و چه در حالت ايستاده ، استواري و راست قامتي خود را حفظ کنيد.اين حالت استوار موجب حفاظت از مفاصل گردن تا زانو مي شود. حتي در هنگام حمل اشيا نيز استواري خود را حفظ کنيد. مثلا اگر کوله پشتي به دوش داريد روي دو شانه خود وزن آن را توزيع کنيد.
۷) از يخ استفاده کنيد:
يخ نقش به سزايي در کاهش درد مفاصل دارد.از تورم و درد مفاصل مي کاهد . اگر در بخش مفاصل دچار زخم و جراحت شديد، از کيسه يخ به مدت کمتر از ۲۰ دقيقه استفاده کنيد.البته توجه داشته باشيد پارچه يا کيسه قرار داده و روي مفاصل بگذلريد.
۸) تغذيه مناسب:
تغذيه مناسب و سالم به حفظ سلامت استخوان ها کمک مي کند. در رژيم غذايي روزانه خود به قدر کافي از غذاي کليسم دار تناول کنيد. به عنوان مثال ماست، کلم بروکلي و ساده و انجير سرشار از کليسم است. بعلاوه ويتامين c در کاهش احتمال پوکي ا ستخوان نقش موثري دارد ، پس از خوردن پرتقال غافل نشويد.