خبرگزاری آريا – عادت‌هاي روزانه‌اي که عامل زرد شدن دندان‌ها هستند


عادت‌هاي روزانه‌اي که عامل زرد شدن دندان‌ها هستند

خبرگزاري آريا – شايد در سلفي‌هايي که بتازگي گرفته‌ايد متوجه زردتر شدن رنگ دندان‌هاي‌تان شده باشيد. ميناي دندان، لايه بيروني سفيد رنگ دندان‌هاست که عاج زرد رنگ دندان زير آن قرار گرفته است. با نازک‌تر شدن مينا، عاج دندان ظاهر و باعث زرد ديده شدن دندان‌ها مي‌شود.
به گزارش جام جم، موارد زير برخي عادت‌هايي است که بايد براي جلوگيري از زردشدن دندان‌ها ترک شود:
استفاده زياد از دهان‌شويه
بزاق دهان ترکيبي از مواد معدني، آنزيم‌ها و ترکيبات اکسيژني است که با حفظ تعادل pH محيط دهان از اسيدي شدن دهان و تحليل رفتن ميناي دندان جلوگيري مي‌کند. بزاق همچنين باعث از بين بردن باکتري‌ها و مانع ايجاد لکه‌هاي دنداني مي‌شود. متاسفانه بسياري از دهانشويه‌ها بسيار اسيدي بوده و استفاده مکرر از آنها عامل از بين رفتن ميناي دندان‌هاست. اگر زياد از دهانشويه استفاده مي‌کنيد بهتر است آن را با مسواک زدن جايگزين کنيد.
مصرف سبزيجات و ميوه‌جات اسيدي
ميوه‌ها و سبزيجات و ديگر مواد غذايي اسيدي مانند مرکبات، گوجه فرنگي، آناناس، سرکه، نوشابه‌هاي گازدار و برخي سس‌ها نيز مي‌توانند باعث تحليل رفتن ميناي دندان شوند. براي کاستن از آسيب اين مواد به ميناي دندان و جلوگيري از ايجاد لکه روي دندان‌ها بهتر است بعد از مصرف اين مواد چند جرعه آب بنوشيد.
نوشيدن قهوه در طول روز
قهوه با وجود فوايد زياد مي‌تواند براي دندان‌ها مضر باشد. نوشيدن دو تا سه فنجان قهوه در روز ميناي دندان را در تماس مستمر با عامل ايجادکننده لکه‌هاي دنداني که عامل زردي دندان‌ها هستند، قرار مي‌دهد. کيفيت نوشيدن قهوه، بيشتر از تعداد جرعه‌ها آسيب‌رسان است. نوشيدن سريع‌تر قهوه يا نوشيدن با ني، زماني را که عامل ايجاد لک در تماس با دندان‌ها قرار مي‌گيرد، کاهش مي‌دهد.
کوتاهي در حفظ بهداشت دهان
مسواک زدن و خلال کردن نامنظم دندان، باعث تجمع پلاک‌ها روي ميناي دندان مي‌شود و با ايجاد لايه نازکي از باکتري‌ها، زرد شدن رنگ دندان‌ها را به دنبال دارد. يک رژيم بهداشتي خانگي و مراجعه سالانه به پزشک، نقش زيادي در از بين بردن اين لايه زرد رنگ خواهد داشت.
مشتاقانه مسواک زدن
با فشار و سرعت مسواک زدن به معناي داشتن دهان سالم‌تر نيست، بلکه مي‌تواند تاثيرات معکوس داشته باشد، بويژه درصورتي که خمير دندان حاوي مواد ساينده باشد. اگر زياد يا با فشار مسواک مي‌زنيد احتمالا ميناي دندان را ساييده و عاج دندان را در معرض ديد قرار مي‌دهيد.