خبرگزاری آريا – وقتي که قاعدگي دردناک مي‌شود


وقتي که قاعدگي دردناک مي‌شود

خبرگزاري آريا –
وقتي که قاعدگي دردناک مي‌شود
دردهاي شديد، تکراري و گاهي اوقات ناتوان کننده از جمله اختلالات قاعدگي هستند که بيشتر در بين زنان جوان مشاهده مي‌شوند. علت اصلي دردهاي قاعدگي چيست؟
معاينات و درمان هاي اين عارضه چيست؟
علائم قاعدگي دردناک کدامند؟
کلمۀ اختلال قاعدگي به دردهايي اشاره مي‌کند که در سطح زير و اغلب در وسط شکم ايجاد مي‌شوند و همزمان با دوران قاعدگي هستند. يعني اين دردها هم شب آغاز قاعدگي و هم روز آن شروع مي‌شوند و از ۱ تا ۵-۴ طول مي‌کشند.
اين دردها که از نوع کوفتگي يا کوليک هستند، گاهي اوقات آن قدر شديدند که فرد مجبور مي‌شود دست از تمام فعاليت هايش کشيده و دراز بکشد. آن طور که زنان مي‌گويند اين دردها زير شکم تا زير کمر و حتي کليه هايشان را فرامي‌گيرد. اين دردها همراه با علائم متفاوتي هستند: تهوع، ميگرن، خستگي، کسالت، اسهال، استفراغ و غيره. در واقع, قاعدگي براي برخي زنان تبديل به يک فاجعۀ ماهانه واقعي شده است. قاعدگي ۱۴ بار در سال اتفاق مي‌افتد و مي‌توان دريافت که اين وضعيت مي‌تواند يکي از دلايل مهم غيبت هاي مکرر باشد. چه غيبت از مدرسه در بين دختران نوجوان و چه غيبت هاي شغلي در بين زنان جوان.
قاعدگي هاي دردناک بيشتر کدام زنان را درگير مي‌کند؟
قاعدگي هاي دردناک بيشتر دختران جوان را تحت تأثير قرار مي‌دهد، و از گذشته تا کنون اين دردها بيشتر در بين اين رده سني ديده شده است. اگر چه اين درد همۀ زنان را دچار نمي‌کند ولي عدۀ زيادي از آنها را تحت تأثير قرار مي‌دهد. آنها از آنچه که اختلالات قاعدگي اوليه ناميده مي‌شوند، رنج مي‌برند. يعني دليل آن مشخص نيست، و متفاوت است از آنچه که اختلالات قاعدگي ثانويه ناميده مي‌شود، در ادامه از اين اختلالات قاعدگي ثانويه صحبت خواهيم کرد. توجه ! برخي تصور مي‌کنند که دردهاي دورۀ قاعدگي فقط ذهني است. اين تصور کاملاً غلط است ! اين علامت يک علامت رواني نيست ولي يک علامت واقعي است.
در واقع، امروزه ما مي‌دانيم که اختلالات اوليه بر اثر وجود ماده اي به نام پروستاگلاندين به وجود مي‌آيد. اين ماده در رگ هايي ترشح مي‌شود که رحم را طي دوران قاعدگي تغذيه مي‌کنند و موظفند که ماهيچه هاي رحمي را قدرتمند کنند. زماني که قاعدگي شروع مي‌شود، رحم بايد خون و پرده هاي مخاطي را دفع کند، اين کار به وسيلۀ انقباض رحم صورت مي‌گيرد. به اين ترتيب تخليه صورت مي‌گيرد: رحم سخت شده سپس منقبض مي‌شود و مجدداً سفت مي‌شود.
تقريباً شبيه همان روندي است که در زايمان و خارج شدن نوزاد صورت مي‌گيرد. ماهيچه هاي رحم قدرتمند مي‌شوند و زماني که بر اثر ترشح پروستاگلاندين براي خارج شدن پرده مخاطي رحم و خون منقبض مي‌شوند، درد شديدي به وجود مي‌آيد. دردهايي ايجاد شده، آن طور که زنان مي‌گويند به خاطر تخمدان ها نيست بلکه به خاطر تحرکات، انقباض و به شدت سخت شدن رحم است.
چرا قاعدگي دردناک بيشتر در بين زنان جوان ديده مي‌شود تا در بين زنان سالخورده؟
در اين باره چيزي نمي‌دانيم. البته بايد خاطر نشان کرد که دردهاي قاعدگي با گذشت زمان کمتر مي‌شوند. قبلاً اين طور گفته مي‌شد که اين دردها بعد از ازدواج از بين مي‌روند ولي دليل اصلي اين بود که در گذشته دختران زودتر ازدواج مي‌کردند. اما حالا که دختران ديرتر ازدواج مي‌کنند، متوجه مي‌شويم که اين زمان است که اوضاع را تغيير مي‌دهد.
اما ممکن است حدود ۲۸-۲۵ سالگي، اختلالات اوليه به طور کلي کمتر شود، در غير اين صورت اين دردها در تمام طول زندگي همراه فرد خواهد بود، چه زايمان داشته باشد، چه نداشته باشد. البته اين پديده به ندرت ديده مي‌شود. دومين مورد، نوعي از مشکلات است که اختلالات قاعدگي ثانويه ناميده مي‌شوند. اختلالات ثانويه نرمال نيستند. آندومتريوز، بيماري اصلي است که اين اختلالات را ايجاد مي‌کند. برخي دختران جوان نيز دچار آندومتريوز مي‌شوند. از زماني که فرد درمان شود ديگر ناراحتي و درد نخواهد داشت.
در تعريف آندومتريوز آمده است: نقاط کوچک مخاطي رحمي که در مکان هايي حضور دارند که نبايد باشند، مانند روي تخمدان ها، روي لوله هاي رحم يا رشته هايي که رحم را به ساختارهاي مجاورش پيوند مي‌دهند. در هر قاعدگي، اين بخش هاي کوچک مخاطي شروع به خونريزي در شکم و ايجاد دردهاي بسيار شديد مي‌شوند. يادآور مي‌شود که اين بيماري يکي از علل نازايي است.
آندومتريز غالباً در بين زنان مسن، گاهي اوقات هم در بين زناني که طي قاعدگي شان دچار درد مي‌شوند، و البته طي رابطۀ جنسي و قبل از تولد نوزاد تشخيص داده مي‌شود. آندرومتريوز به وسيلۀ لاپاراسکوپي تشخيص داده مي‌شود.در شرايط ايده آل، پس از يک بار درمان، فرد ديگر نه طي دوران قاعدگي، نه هنگام رابطه جنسي و نه در زمان بارداري دردي نخواهد داشت. ضمناً دردهاي شديد بين ۴۰ تا ۵۰ سالگي مجدداً بازمي‌گردند. اغلب اوقات، شکل خاصي از آندومتريوز به نام آدنوميوزيس تشخيص داده مي‌شود. اين عارضه نوعي بهره کشي از ماهيچه هاي رحم توسط آندومتريوز است. زماني که قاعدگي مجدداً شروع شود، درد هم شروع مي‌شود. بنابراين آدنوميوزيس علت رايجي براي بسياري از دردهاي ثانويۀ قاعدگي، در بين زنان بين ۴۰ تا ۵۰ سال و قبل از يائسگي است.
چه راه حل هايي براي مقابله با قاعدگي دردناک پيشنهاد مي‌شود؟
دردهاي قاعدگي ممکن است از نظر کلي پيش پاافتاده باشند ولي آزاردهنده هستند. اگر اختلالات قاعدگي، به عنوان نوع ثانويه تشخيص داده شوند، عموماً راه حل هايي براي آنها پيدا مي‌شود. اما در بيشتر موارد تحقيق و بررسي چنداني انجام نمي‌شود زيرا نتيجۀ آنها منفي است و اختلالات قاعدگي اوليه تشخيص داده مي‌شود. در عوض، اگر به طور مثال زني طي دفعات متعدد و با گذشت سال ها دچار درد نشده باشد ولي ناگهان درد دوباره سراغش بيايد، بايد به آندومتريوز مشکوک شد و بنابراين مي‌بايست به معاينه و آزمايش روي آورد.
در کنار درمان، موارد ديگري هم وجود دارد. اگر مورد، دختر جواني است که نياز به جلوگيري از بارداري دارد، ما به او قرص هاي ضد بارداري را پيشنهاد مي‌کنيم. در واقع، در ۹۰% موارد، قرص هاي ضد بارداري استروژني، با هر دزي، پاياني قطعي بر دردهاي قاعدگي هستند. مکانيسم اين روند شناخته شده نيست. ما تصور مي‌کنيم که همان طور که شدت قاعدگي با استفاده از قرص ضدبارداري کمتر مي‌شود، انقباض براي دفع خون هم با شدت کمتر و در نتيجه با درد کمتري اتفاق مي‌افتد. همچنين به نظر مي‌رسد که اختلالات قاعدگي نيازمند يک تخمک گذاري بازدارنده توسط قرص هاي ضدبارداري است که توليد پروستاگلاندين را کاهش مي‌دهد.
در ۱۰% موارد باقي مانده، در ابتدا داروهاي ضد التهاب غير استروئيدي (ايبوپروفن، مفناميک اسيد…) تجويز مي‌کنيم. شايان ذکر است که امروزه ايبوپروفن هاي بسيار سريع تري وجود دارند که ظرف ۱۰ تا ۱۵ دقيقه اثر مي‌گذارند، مانند اسپيفن ۴۰۰٫ در اين مورد بايد از آسپرين و پاراستامول، با اينکه به ميزان زياد مورد استفاده قرار مي‌گيرد، اجتناب کرد زيرا مولکول هاي مناسبي براي مصرف نيستند. در شرايطي که هيچ يک از اين موارد تشخيص داده نشود، در بين دختراني که از روش هاي ضدبارداري استفاده نمي‌کنند، بايد معاينه و آزمايش هاي ديگري انجام شود تا علل ثانويه شناسايي شود البته در بيشتر موارد، آندومتريوز تشخيص داده مي‌شود.
منبع:seemorgh.com